FOGYATÉKKAL ÉLŐK és ÉP BARÁTAINK KLUBJA
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
FOGYATÉKKAL ÉLŐK klubja vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
FOGYATÉKKAL ÉLŐK és ÉP BARÁTAINK KLUBJA
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
FOGYATÉKKAL ÉLŐK klubja vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
FOGYATÉKKAL ÉLŐK és ÉP BARÁTAINK KLUBJA
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
FOGYATÉKKAL ÉLŐK klubja vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
FOGYATÉKKAL ÉLŐK és ÉP BARÁTAINK KLUBJA
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
FOGYATÉKKAL ÉLŐK klubja vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Kis türelmet...
Bejelentkezés
Műtéti hallásjavítás
Forrás:http://www.fulspecialista.hu/index.php?page=content&method=static&id=16
A vezetéses nagyothallások műtétei
A középfülbetegségek okozta nagyothallások műtéti helyreállítása a fülészeti mikrosebészet nagy sikere. Ezek a műtétek nagyon elterjedtek, és a betegség gyógyítása, műtéti rehabilitációja jó eredményeket ad.
A vezetéses nagyothallásokat az jellemzi, hogy csontvezetésük jó, a hallóideg működése kielégítő, ugyanakkor a hangvezetési rendszerben, a hallójáratban, a dobhártyán, a dobüregben, vagy a hallócsontokban keletkezik károsodás, ami műtéttel helyrealítható.
A vezetéses nagyothallások diagnosztizálása rendkívül fontos. Pontosan meghatározzuk a csontvezetést és a légvezetést, és műtét után elérhetjük azt, hogy a légvezetés elérje a csontvezetést és a beteg jobban halljon.
A vezetéses nagyothallások közül a hallójárat veleszületett elzáródás, (congenitalis- atresa), a hallójárat hiánya, illetve a veleszületett fejlődési rendellenességek az utóbbi időben szintén gyógyíthatók. A kétoldali, veleszületett hallójárat- és fülkagylóhiány diagnosztizálása viszonylag egyszerű.
Rendkívül fontos, hogy viszonylag korán, lehetőleg már hat hónapos korban hallókészüléket kapjon a csecsemő. A műtéti rehabilitáció nem egyszerű, viszonylag komplikált műtét, csak nagy gyakorlatú fülsebésznek ajánlott.
A veleszületett vezetéses nagyothallásoknál sokkal gyakoribb a szerzett nagyothallás: a krónikus középfülgyulladás, a dobhártya és a hallócsontok megbetegedése viszonylag gyakori. Az ilyen betegeken első lépés a krónikus gennyedés szanálása, tehát a betegséget műtéttel kitakarítjuk és a hangvezető rendszert ezután helyreállítjuk, rekonstruáljuk .
A műtét operációs mikroszkó segítségével egy vagy két lépésben végezhető el. Cholesteatoma esetén, amikor a krónikus gennyedés cholesteatomával párosul, különösen gyermekeken két lépcsőben ajánlott végezni a műtétet.
Először a cholesteatomát operáljuk meg, lehetőleg nem végzünk radikális műtétet, és ha mód van rá, rekonstruáljuk a dobhártyát. Fél év múlva a második ülésben végezzük el a hallócsontok rekonstrukcióját. Ennek az előnye, hogy a második ülésben feltárjuk és megnézzük, nem újult- e ki a cholesteatoma?
Sajnos a cholesteatoma, különösen gyermekkorban nagyon hajlamos kiújulásra, ezért a kétüléses műtéttel a kújulást korán felfedezzük és csak azután végezzük el a rekonstrukciót. Ezzel a módszerrel az eredmények sokkal tartósabbak.
A műtét során két módon hatolhatunk be: a fül mögött (retroauricularisan) és a hallójárat felől (endauralisan).
A fül mögötti feltárás kicsit nagyobb terhet jelent ugyan a betegnek, de innen a megbegtegedett csecsnyúlvány is feltárható.
A hallójárat felőli a feltárás nagyobb gyakorlatot és precizitást igényel, de a beteg akár már aznap hazamehet.
Az úgynevezett száraz dobhártya-perforáció esetén a műtét sokkal egyszerűbb. Ilyenkor egy ülésben végezzük a rekonstrukciót. A dobhártya pótlása, az úgynevezett myringoplastica, az egyik leggyakoribb hallásjavító beavatkozás.
A dobhártyát pótolhatjuk különböző kötőszöveti anyagokkal; legelterjedtebb a fülmozgató izom bőnyéjének (temporalis fascia) a használata.
Előnye, hogy a fülműtétnél közel van, nem kell újabb műtétet végezni a vételéhez, kellő nagyságú lebeny készíthető, és ezzel nagyon jól tudjuk pótolni a dobhártyát.
Az esetek döntő többségében a maradványdobhártya alá helyezzük a transzplantátumot és így rögzítjük.
A fascia mellett az utóbbi időben mind többen használunk porchártyát. Akár a fülkagyló, akár a tragus porcból vett porchártya rendkívül jó anyag a dobhártya pótlására. Nagyon jól megtapad, és teljesen beépül a környezetébe.
Sokan első lépcsőben használnak fasciát, és ha a műtét nem sikerült, akkor második ülésben használják a porchártyát a dobhártya pótlására.
A hallócsontok pótlására több lehetőség kínálkozik.
Az egyik a környezetből, a koponyacsontból faragott úgynevezett columellák (kisoszlopok) készítése és a hallócsontláncolat újbóli felépítése.
Ha nem cholesteatomás a folyamat, a saját hallócsontokból is képezhető a columella, erre a legalkalmasabb az üllő, amelynek a hosszú nyúlványa szokott elpusztulni.
A saját anyagon kívül különböző műanyag hallócsontok is rendelkezésünkre állnak: cement, alumíniumhidroxid, műanyag és az utóbbi időben a különböző fémek.
A fémek közül a platina és az arany, illetve a kettő kombinációja, valamint a titánból készített fémprotézisek váltak be a legjobban
Aranyból pótolhatjuk a kengyelt, az üllőt. A műtéthez különböző szövetragasztókat is használhatunk, hogy a rögzítés pontos legyen.
A másik betegség, melynek gyógyítása szintén nagy sikerrel kecsegtet, az otosclerosis.
Ebben az esetben a kengyel fixációja, az utolsó hallócsont merevsége okozza a betegséget.
Fiatal felnőttek betegsége, az esetek nagy részében kétoldali.
A beteg állapota különösen szülés után gyorsan romlik és viszonylag sok pszichés problémát is okoz, mert a beteg addigi életében jól hallott, és hallása fokozatosan romlik.
Az otosclerosis gyógyításával nagyon jó eredményeket tudunk elérni.
A műtét: stapedectomia, illetve stapedotomia. Ilyen esetben a beteg kengyelt eltávolítjuk, a rögzült talpat kivesszük, és a többi mobilis csonttal összekötjük a beépített protézist.
Legjobban elterjedt a rozsdamentes acélból és tantálból készített úgynevezett Schuknecht- protézis, mellyel az eltávolított kengyelt nagyon jól tudjuk pótolni
A másik lehetőség, hogy a talpat nem vesszük ki.
Lényege, hogy a kengyel (stapes)-talp közepén, illetve a hátsó részén lyukat fúrunk, és ebbe ültetjük be a pistont - mely lehet fémből vagy műanyagból - és a piston felső részét rögzítjük az üllőre (incusra).
A betegség viszonylag gyakori, a műtéti rehabilitáció pedig rendkívül eredményes.
A betegek - mivel a műtétek zömét helyi érzéstelenítésben végezzük - már a műtét alatt jobban hallanak.
Az otosclerotikus beteg, aki kétoldali otosclerosisban szenved, különösen nagy élménynek tartja a sikeres műtétet.
A különböző vezetéses nagyothallások mikrosebészeti rehabilitációja az utóbbi néhány évben igen nagy sikereket hozott, és elértük azt, hogy a vezetéses nagyothallások nagy része műtétileg rehabilitálható
Cochlearis implantáció
Az utóbbi időben a teljes süketeknek is lehet az állapotát műtéttel javítani.
A cochlearis implantátum egy elektronikus készülék, amellyel az akusztikus szignálokat elektromos jellé alakítjuk, és a hallópályát ingereljük.
A cochlearis implantátum segítségével a teljesen süket emberek hallásélményben részesülnek.
Mind beszéd tanulási idő elötti (praelingualis), mind a beszédtanulási időszak utáni (postlingualis) süketek esetében használható.
Utóbbiaknál a műtét után a betegek hamar megértik a beszédet, telefonálni tudnak, sőt a zenét is tudják élvezni.
A cochlearis implantációt azokon a betegeken alkalmazzuk, akik hallókészülékkel már nem hallanak.
Műtét után ezek a betegek is hallásélményben részesülnek.
Az első sikeres műtétet 20-22 évvel ezelőtt végezték, azóta a beültetett implantátumok egyre kisebb méretűek lettek, a hozzá szükséges, úgynevezett beszédátalakító processzor nagysága is állandóan csökken.
A cochlearis implantátummal elérhető hallás nagymértékben függ a betegség és a korábbi nagyothallás időtartamától, és attól, hogy a beteg veleszületett vagy később kialakult süketségben szenved.
A cochlearis implantátum két részből áll.
Az egyik részt műtétileg ültetjük be, lehetőleg a belső fülbe helyezünk platina-iridumelektródát, és a mastoid csontra az úgynevezett implantátumot.
A beültetett rész a környezettől teljesen elszigetelten a bőr alatt van, nem látható.
A másik rész, a külső ingerlő apparátus, a bőrön keresztül ingerli a belső fülbe ültetett implantátumot.
A műtét nagy gyakorlatot igénylő mikrosebészeti beavatkozás. A sebgyógyulás után háromnégy hét múlva állítjuk be a beszédprocesszort. Ezzel beszabályozzuk a hangmagasságot és hangfrekvenciát, majd audiovizuális oktatást kezdünk, így a biológiailag visszahúzódott süket ember újból nyílt, effektív lesz.
A rehabilitációs programot hallástréninggel, kommunikációs tréninggel kapcsoljuk össze. A beteg egyéni és csoportos beszédoktatást kap.
Az eredmények a postlingualis süketeken nagyon jók, a praelingualis esetekben pedig jobbak, mint vártuk. A legjobb eredményeket azokon a betegeken érünk el, akiken a megsüketülés után viszonylag hamar végezzük el az implantációt.
A cochlearis implantáció új és nagy lehetőség a süketek gyógyítására és rehabilitációjára. Ezzel a műtéti eljárással a legtöbb süketen nagyon jó rehabilitációt tudunk elérni. Bizonyos esetekben csaknem teljes hallást, telefonálási képességet, sőt zenehallgatást és teljes beszédérthetõséget tudunk nyújtani.
Agytörzsi implantátum
Abban az esetben amikor a süketség hátterében mind a belsőfül szörsejtjeinek, mind a hallóideg rostjainak a károsodása áll, a hallás pótlása csak az agytörzsi implantátummal lehetséges.
Ennél a műtétnél idegsebészeti beavatkozással az agytörzs megfeleő részére rögzítjük az elektródákat. Így közvetlenül a hallásért felelős agytörzsi magvakat tudjuk ingerelni. Ezzel a módszerrel az eredmények sajnos nem olyan sikeresek mind a cochlearis implantációval.
Középfülbe ültetett hallókészülék
Az utóbbi időben idegi halláscsökkenések esetében megpróbálkoznak a középfülbe ültetett hallókészülékekkel. A hagyományos hallókészülékek viselésének nehézségeit - a nem tökéletes hanghűséget, a torzítást, a gerjedést és a kozmetikai hátrányt - szeretnénk kiküszöbölni.
Hova forduljon? Ha a fülpanaszok valamelyik tünete jelentkezik Önnél, akkor forduljon hozzánk bizalommal!
Szakrendelés: 6724 Szeged Kálvária sgt. 51,
Kálvária tér és a Kápolna utca sarkán (Hamburgeres mellett)
Rendellés: Hétfő, Szerda 17-19
Bejelentkezés: 06 20-397 4144email: Studiomed@invitel.hu
|
|
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó hírek:
A mûtéti hallásjavítás lehetőségei (Ribári Ottó)
Évente több százan vállhatnának hallóvá