Az Európai Unió tagországai 2000 márciusában, az Európai Tanács Lisszaboni Ülésén döntöttek arról, hogy a szegénység és társadalmi kirekesztődés elleni küzdelemnek az Unió egyik alapvető céljává kell válnia, és az e területen kialakítandó együttműködés eszköze az ún. nyitott koordinációs módszer lesz.
Az EU a tagjelölt országokat 2002-től vonta be a szegénység és társadalmi kirekesztődés elleni együttműködésbe. Első lépésként minden országban egy nemzeti szeminárium megrendezésére került sor, amelyen az EU Foglalkoztatási és Szociális Ügyek Főigazgatóságának képviselői mutatták be az együttműködés kereteit, az adott csatlakozó ország pedig képet adott a szegénység és a kirekesztődés hazai jellemzőiről.
Hazánk a nemzeti szemináriummal egy időben csatlakozott a társadalmi kirekesztés elleni Közösségi Akcióprogramhoz, amely a 2002-2006 közötti időszakban, összesen 75 millió euro-s keretből segíti a társadalmi kirekesztődés elleni stratégia megvalósítását, valamint a tagállamok és a nem-kormányzati szervezetek közti együttműködéseket a társadalmi kirekesztődés elleni küzdelem területén, elsősorban pályázati lehetőségek útján.
2002 végén kezdődött el minden csatlakozó országban egy a társadalmi befogadásról szóló Közös Memorandum (Joint Inclusion Memorandum - JIM) elkészítése, amely bemutatja a szegénység és a társadalmi kirekesztődés területén jelentkező fő problémákat, legfontosabb kihívásokat és célkitűzéseket, valamint a rendelkezésre álló eszközöket és a tervezett főbb szakmapolitikai lépéseket. A Memorandum az ESZCSM koordinációjában, szinte valamennyi tárca közreműködésével és az Európai Bizottság érintett szervezetével szoros együttműködésben készült. A Memorandumot 2003. december 18-án írta alá Brüsszelben az ESZCSM és az Európai Bizottság képviselője.
Csatlakozásunk időpontjától kezdve hazánk is a többi tagállammal azonos feltételekkel vesz részt a kirekesztődés elleni együttműködésben. Az EU 15-ökhöz hasonlóan - rendszeres időközönként (jelenleg kétévente) nemzeti cselekvési tervet kell készítenie a társadalmi kirekesztődés területén előirányzott intézkedésekről. Az első Társadalmi összetartozásról szóló nemzeti cselekvési terv (NCST) tartalmazza azokat az intézkedéseket, amelyeket ezen a területen a 2004-2006 közötti időszakban a tárcák megvalósítani terveztek. A cselekvési terv a Kormány 2321/2003. (XII. 13. ) Korm. határozatával e feladatra létrehozott Társadalmi Kirekesztés Elleni Bizottság (TKEB) keretében készült.
2005 nyarára került a Kormány elé a Társadalmi összetartozásról szóló nemzeti cselekvési terv 2004. évi megvalósulásáról és a 2005. évre tervezett intézkedésekről szóló beszámoló, melyet a Kormány 2156/2005 (VII. 27.) Korm. határozatával fogadott el.
2006-tól az EU tagállamainak megállapodása alapján életbe lépett az ún. egyszerűsített-modernizált eljárás ('streamlining') a nyitott koordináció területén: ennek értelmében 2006-tól egységes nemzeti stratégiai jelentéseket kell készíteni a társadalmi kirekesztődés, valamint a nyugdíjrendszerek, és az egészségügyi és tartós ápolási rendszerek stratégiai irányairól és tervezett intézkedéseiről. Az SZMM és az EüM koordinálásában elkészült, a 2006-2008 közötti időszakra vonatkozó Szociális védelemről és társadalmi összetartozásról szóló nemzeti stratégiai jelentést (NSJ) a magyar kormány 2006. október 18-i ülésén fogadta el.
A társadalmi kirekesztődés elleni küzdelemmel és a nemzeti stratégiai jelentéssel kapcsolatos észrevételeiket, javaslataikat az
ncst@szmm.gov.hu címre várjuk.
További honlapok:
Alrovatok:
Kommentáld!