Ügyintézés helye: földszint 3.
Parkolási igazolvány kiadása első alkalommal
Parkolási igazolvány érvényességi idejének meghosszabbítása
Parkolási igazolvány cseréje megrongálódás miatt
Parkolási igazolvány cseréje adatváltozás miatt
Parkolási igazolvány pótlása
Parkolási igazolvány találása
Az okmányirodák a parkolási igazolvánnyal kapcsolatos ügyekben országos illetékességgel járnak el. Az ügyfél bármely okmányirodában előterjesztheti kérelmét.
Kivételek az országos illetékesség alól: a parkolási igazolvány ellopásának, elvesztésének, megsemmisülésének illetve elveszettnek vélt igazolvány megtalálásának tényét az igazolványt kiállító okmányirodának kell bejelenteni.
- Az igazolvány kiadására irányuló eljárás kérelemre indul.
- A jogosult az igazolvány kiadására irányuló eljárásban személyesen jár el. Kivételes esetben, ha a jogosult nem képes a hatóság előtt személyesen megjelenni, helyette meghatalmazottja is eljárhat.
- Ha a jogosult személyes megjelenésében akadályozott, az igazolvány kiadására irányuló kérelmét a lakóhelye vagy tartózkodási helye szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjénél is előterjesztheti.
- Parkolási igazolvány ügyekben az ügyintézési határidő 30 nap. A parkolási igazolványt az okmányiroda állítja ki.
Az igazolvánnyal igénybe vehető kedvezmények
A mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványa (a továbbiakban: parkolási igazolvány) a többször módosított 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (a továbbiakban: KRESZ) 51/A. §-ban felsorolt kedvezmények igénybevételére való jogosultságot igazolja.
- következőkben felsorolt jelzőtábláknál a mozgáskorlátozott személy (illetőleg az őt szállító jármű vezetője) a tilalom ellenére behajthat, ha úticélja a jelzőtáblával megjelölt úton van vagy csak ezen az úton közelíthető meg. A járművel ilyen esetben legfeljebb 20 km/óra sebességgel szabad közlekedni.
- "Mindkét irányból behajtani tilos" tábla
- "Gépjárművel, mezőgazdasági vontatóval és lassú járművel behajtani tilos" tábla
- "Motorkerékpárral behajtani tilos" tábla
- "Járműszerelvénnyel behajtani tilos" tábla, valamint
- "Segédmotoros kerékpárral behajtani tilos" tábla esetén.
- Főszabály szerint a járdán – részben vagy teljes terjedelemben – csak akkor szabad megállni, ha azt jelzőtábla vagy útburkolati jel megengedi, a jármű a járda szélességének legfeljebb a felét foglalja el, a járdán a gyalogosok közlekedésére legalább 1,5 méter szabadon marad, és a jármű tengelyterhelése az 1000 kg-ot nem haladja meg. A járdán a mozgáskorlátozott személy (illetőleg az őt szállító jármű vezetője) járművével fentieken kívül egyéb feltételek fennállása esetében akkor is megállhat, ha a megállást jelzőtábla vagy útburkolati jel nem engedi meg.
- A mozgáskorlátozott személy vagy az őt szállító jármű vezetője járművével olyan helyen is várakozhat, ahol a várakozást jelzőtábla tiltja. Korlátozott várakozási övezetben és várakozási övezetben a mozgáskorlátozott személy vagy az őt szállító jármű vezetője a járművével a várakozást ellenőrző órával (parkométerrel) vagy jegykiadó automatával ellátott várakozóhelyen, ellenőrző óra vagy jegykiadó automata működtetése nélkül is várakozhat.
- "Gyalogos övezet (zóna)", a jelzőtábla olyan terület kezdetét jelzi, amelynek útjai a gyalogosok közlekedésére szolgálnak; jármű közlekedése a gyalogos övezetben tilos. Ha a tábla alatt időszakot megjelölő kiegészítő tábla van - a jelzett időszakon kívül - az ott lakók járművei, illetőleg az út kezelője által kiadott engedéllyel rendelkezők járművei, valamint a kerékpárosok - a gyalogosok veszélyeztetése nélkül - legfeljebb 10 km/óra sebességgel közlekedhetnek. A kiegészítő táblán jelzett időszakban az övezetben a várakozás tilos. A mozgáskorlátozott személyt szállító jármű - amennyiben ennek feltételei adottak - az övezetben közlekedhet és várakozhat.
- "Gyalogos és kerékpáros övezet (zóna)", a jelzőtábla olyan terület kezdetét jelzi, amelynek útjai a gyalogosok és a kerékpárosok közlekedésére szolgálnak, egyéb jármű közlekedése az övezetben tilos. Kerékpárosoknak, az út számukra burkolati jellel elválasztott vagy eltérő színű burkolattal megjelölt részén kell közlekedni, legfeljebb 20 km/óra sebességgel. Az út egyéb részein a kerékpárosok - a gyalogosok veszélyeztetése nélkül - legfeljebb 10 km/óra sebességgel közlekedhetnek. A kerékpárosok számára kijelölt útfelületen a gyalogosok nem közlekedhetnek. Ha a jelzőtábla alatt időszakot megjelölő kiegészítő tábla van - a jelzett időszakon kívül - az ott lakók járművei és a közútkezelő engedélyével rendelkezők járművei az övezetben legfeljebb 10 km/óra sebességgel közlekedhetnek. A kiegészítő táblán jelzett időszakban az övezetben a várakozás tilos. A mozgáskorlátozott személyt szállító jármű - amennyiben ennek feltételei adottak - az övezetben közlekedhet és várakozhat.
Jogosultság
Parkolási igazolványra kizárólag az a személy jogosult
- aki a súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeiről szóló 164/1995. (XII.27.) Korm. Rendelet 1.§-a (3) bekezdésének a) pontja értelmében súlyos mozgáskorlátozottnak minősül és közlekedőképességének minősítése során pontjainak száma 7 vagy annál több és azt a 2. és 3. számú mellékletében meghatározott orvosi szakvéleménnyel igazolja. A szakvélemény kiállítója: háziorvos, házi gyermekorvos, szakorvos.
- aki a súlyos fogyatékosság minősítésének a felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló 141/2000. (VIII.9.) Korm. Rendelet 1. §-ának (1) bekezdésének értelmében látási fogyatékosnak; (3) bekezdésének értelmében értelmi fogyatékosnak; (4) bekezdésének értelmében autistának; illetve (5) bekezdésének értelmében mozgásszervi fogyatékosnak minősül és azt a 3. számú mellékletben meghatározott szakvéleménnyel igazolja. A szakvélemény kiállítója: OEPOOI bizottsága.
- akit a vakok személyi járadékának bevezetéséről szóló 1032/1971. (VII.14.) Korm. Határozat végrehajtásáról szóló 6/1971. (XI.30.) EüM rendelet alapján 2001. július 1-jét megelőzően vaknak minősítettek és azt a 4. számú mellékletben maghatározott nyilvántartási lappal igazolja.
- aki a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségekről és fogyatékosságokról szóló 5/2003. (II.19.) ESzCsM rendelet 1. számú melléklete szerint vaknak vagy gyengénlátónak (K.1.), mozgásszervi fogyatékosnak (L.1-5.), értelmi fogyatékosnak (M.1-2.) vagy autistának (N.1.) minősül és ezt a 3. számú mellékletben meghatározott „igazolás”-sal igazolja. Szakvélemény kiállítója: szakorvos (18 évnél fiatalabb gyermek részére állítják ki)
Semmilyen egyéb szakvélemény, irat, határozat stb. nem fogadható el az igazolvány igényléséhez.
Parkolási igazolványra jogosultak személyi köre
- súlyos mozgáskorlátozottak,
- látási fogyatékosok,
- értelmi fogyatékosok,
- autisták,
- mozgásszervi fogyatékosok,
- vakok,
- gyengénlátók.
|
Kommentáld!