|
2008.07.14. 10:30 |
A BBC angol televízió szeretné megváltoztatni az egész világ szemléletét: olyan valóságshow-t indított, ahol fogyatékkal élő lányok közül keresik a legszebb modellt. Hisz attól, hogy valaki látássérült, siket vagy hiányzik valamelyik végtagja, még lehet ugyanannyira gyönyörű, mint a kifutón vonuló többi manöken.
|
Fogyatékkal meg kell tanulni új életet kezdeni és élni Fotó: Europress |
Aimée Mullins-t korábban a People magazin a világ 50 legszebb embere közé választotta. A szépség még gyerekkorában veszítette el a lábait, úgy született, hogy nem volt sípcsontja. Amputálni kellett az alsó végtagjait, a protézisek segítségével kétévesen tanult meg járni. Sikeres sportoló (1996-ban az Atlantai Paralimpián világcsúcsot döntött 100 és 200 méteres futásban és távolugrásban) hanem elismert modell is.
Heather Mills még 1993-ban veszítette el egyik lábát. De az autóbaleset után sem félt megmutatni a testét. Előfordult, hogy a falhoz állított műlábával, meztelenül pózolt, ezzel akarta felhívni a figyelmet a taposóaknák veszélyeire.
|
A Britain's Missing Top Model című angol valóságshow tabukat döntöget: azt vallják, hogy lehet valaki szép, annak ellenére, hogy fogyatékkal él. A 32 éves Bíró Nikol is hasonló véleményen van, a fiatal anyuka 11 éve kerekesszékbe kényszerült, előtte Svédországban modellkedett. – 1997-ben a barátnőmmel Görögországban a repülőtérről utaztunk autóval a szálláshelyre, de a kocsink felborult. Mindkettőnknek eltört a gerince. A balesetet két hónapos rehabilitáció követte itthon, később a Svédországban élő párom, megkérte a kezem, de visszautasítottam. Őszintén szólva tudtam, hogy nem folytathatom azt az életstílust, mint korábban. Nem utazgathattam annyit a világban. Be kell valljam, nem volt igazán depressziós időszakom, örülök, hogy sikerült megtalálni önmagam. Lett munkám, jelenleg is a műszaki egyetemen dolgozom, többek között külföldi konferenciákat szervezek. Teljesen hétköznapi életet élek, imádom a családom. A kislányom Kira 4,5 éves, korábban azokat a "néniket" tartotta furcsának, akik két lábon járnak – mesélte Nikol, aki még mindig modellkedne, ha lenne rá lehetősége. – Sajnálom, hogy itthon ez nem valósítható meg. Pedig ékszerkatalógus fotózásánál, vagy arcfotóknál nem tűnne fel senkinek, hogy nem hétköznapi modellt lát a képen. A 16 éves Weisz Fanni esete is bizonyítja, semmi sem lehetetlen. A csinos fiatal lányt Baranya megye legszebb tinijének választották, a zsűritagok nem tudták, hogy Fanni siketnek született. A csinos lány nem hallotta a zenét, rezgésekbôl tudta, milyen ütemben kell mozognia. Nyolc hónapja lapunk közreműködésével sikerült másfél millió forintot összegyűjteni egy modern hallókészülékre, így a királylánynak lehetősége nyílt, hogy újra megtanuljon beszélni és "hallani". Sőt, nem mindennapi bája miatt munkákkal halmozzák el. Fanni édesanyja Léránt Ágnes büszke kislányára. – 2009-ben ő lesz az esküvő kiállítás arca, limuzinnal vitték a fotózásra. Nagyon élvezi a munkákat, ráadásul egyre szebben beszél. Elkezdett idegen nyelven tanulni, a tanára szerint szebb az angol kiejtése, mint a magyar – magyarázta Ágnes. Enyhén mozgássérült és nagyothalló Napsugár Anna barátnőjével Csillag Andreával különleges táncot alkotott. Anna folyamatosan fellép, nem fél közönség elé lépni. – Jeltánc művész vagyok. Ez az egész onnan jött, hogy még évekkel ezelőtt találkoztam egy siket fiúval, akivel elmentünk szórakozni. Megkértem a dj-t, hogy egész este magyar számokat játsszon és egyszerűen „fordítottam”. A végén azt vettük észre, hogy már mi vagyunk a táncparkett közepén és mindenki velünk együtt tombol. Azóta, folyamatosan fellépek énekesek mellett és külön esteket is tartunk. Minden vágyam, hogy alkothassunk egy jelszínházat, ehhez keresünk támogatókat – mesélte Anna, aki úgy gondolja egy fogyatékkal élő lány még szebb lehet, mint egy egészséges. – Próbáljuk nem figyelembe venni a rossz dolgokat, határtalan a szeretetünk. Igaz, ezzel sok esetben visszaélnek...
Lakatos Brigitta |
|
Kommentáld!