A Foglalkoztatásügyi Minisztérium szíves figyelmébe is. Egyszer csak eljut hozzájuk?
Évek óta mondogatom a magamét, ezügyben is.
Most kipattant a gödöllői botrány, és végre elhangzott a régóta várt varázsszó!
A fogyatékosok foglalkoztatási támogatását a fogyatékosok fogják megkapni !!!! és nem helyettük a nekik szolgáltatást nyújtó cégek.
Már amennyiben a Juszt műsorban elhangzottak hivatalosnak tekinthetők.
És ez így van rendjén. Aminthogy, a gyes után visszatérőknek járó támogatást is nem egy rájuk specializálódott cég kapja meg.
De a fogyatékosok esetében ez bonyolultabb ügy.
Mert a fogyatékosok foglalkoztatási szempontból több csoportba sorolhatóak.
Vannak a legsúlyosabban fogyatékosok, akiknél szakmai felügyelettel irányítással elérhető, hogy egy bizonyos tevékenységet elvégezzenek. Mindegy mit, csak ne a falat csapkodják, ne a fejüket rázzák, stb. Esetükben nem arról van szó, hogy profitot termeljenek, hanem arról, hogy mentálisan fizikálisan szinten maradjanak, esetleg fejlődjenek. Ezekben az esetekben arra van szükség, hogy megfelelő foglalkoztató helységeket, megfelelő személyzetet és nyersanyagokat biztosítsanak. Ezt a szolgáltatást MINDENKINEK biztosítani kellene.
Ehelyett ma százak ezrek élnek úgy valahol (otthon, intézetben), hogy semmiféle ellátást nem kapnak, esetleg egy ágyon kikötve fekszenek. A kicsit szerencsésebbeknek a családjuk óránként ezer forintokat fizet, csakhogy valami értelmes dolgot csináljanak.
A még szerencsésebbek egy foglalkoztatóban nemcsak némi szolgáltatást, de a szolgáltatás igényvevételéért fizetést is kapnak (kb. 1 %)
Itt első intézkedésként meg kellene szűntetni a fizetést, és szélesebb körnek biztosítani a rehabilitációs ténykedést (szüvés, gyöngyfűzés, zenélés, festés, akármit)
A fogyatékosok másik része, szintén felügyelet mellett, védett munkahelyen képesek célszerű, akár profitszerző munkát is végezni. Itt is biztosítani kell a megfelelő helyiségeket, személyzetet, alapanyagot. Itt sem a profit szerzés az első cél, hanem a szinten tartás, fejlesztés, és az integrált munkahelyhez segítés. Jelenleg az itt foglalkoztatottaknak is kötelező a minmálbért kifizetni (mióta ezt bevezették nagyon sokan maradtak munkahely nélkül). Ezeken a helyeken max, a profitot lenne szabad kifizetni, ha az keletkezett. Mert itt is a cél, hogy minél többen juthassanak SZOLGÁLTATÁSHOZ.
És a fogyatékosok harmadik csoportja, akik akár speciális felügyelet nélkül is, megfelelően átalakított munkahelyeken az épek között, a nyílt munkaerőpiacon is tudnának dolgozni. Bár az ő esetükben is jelentősen megnehezített a munkakeresés.
Egyrészt mindhárom csoport számára ki kellene dolgozni egy normatív támogatást. És ezt a fogyatékos személynek rendelkezésére bocsátani.
Másrészt ki kellene dolgozni egy akkreditációs eljárást. Ez kellene előírja mit kell teljesítsen az a cég, aki jogosult ilyen támogatások befogadására.
Az akkreditált cégeket, ill. munkahelyeket listába kell foglalni (mint a szakértői listák.)
Mikor egy fogyatékos helyet keres magának, akkor ebből a listából választhat. És ahol felvételre jelentkezik, és felveszik, oda a megkötött szerződés alapján utalnák a pénzt. Ebben az esetben akár egyetlen fogyatékos személyt foglalkoztató cég is megkaphatná az összeget. Ez az eljárás csökkentené a fogyatékosok kiszolgáltatottságát, és kedvezően befolyásolna a nyílt munkahelyeken való integrációjukat.
Természetesen a minden napi életvitelükhöz szükséges juttatás független kell attól legyen, hogy sikerült-e elhelyezkedniük vagy sem. A foglalkoztatási támogatás pedig csak akkor kerül kifizetésre, ha a tényleges szolgáltatás is megtörténik.
Kommentáld!